forex trading logo

Prisijungti

Lankytojai

Straipsnių peržiūros
1005853

Kas yra masažas ir kaip jis atsirado

Šiais laikais nesunku pasiklysti tarp daugybės siūlomų gydymo, profilaktikos ir grožio terapijų. Masažas yra viena iš efektyviausių ir natūraliausių gydymo priemonių, sėkmingai naudojama jau beveik 5000 metų. Tai paprasčiausias būdas atsikratyti skausmų, streso ir nuovargio, pagerinti bendrą organizmo būklę, padailinti kūno linijas ar tiesiog maloniai praleisti laiką.

Žodžio masažas kilmė

Labai idomi yra žodžio „masažas“ kilmė. Tiksliai nėra žinoma, iš kur kilęs šis žodis, tačiau daugelyje kalbų randami atitikmenys. Graikiškai „masein“ reiškia „braukyti, trinti“, arabiškas žodis „mass“ reiškia „švelnus braukymas“,lotynų kalboje „massa“ – „prilipti prie pirštų“, prancūziškai „masser“ – „trinti“. Senovės žydų kalboje „masches“ – „apčiuopti“, o sanskrite „makh“ reiškia „čiupinėti“.

Poreikis trinti skaudamą vietą ar liesti kitą žmogų norint jį nuraminti yra nevalingas potraukis, išlikęs nuo pirmykščio būvio laikų. Europoje, Azijoje, Amerikoje, Afrikoje, Australijoje, net vandenynų salose, visur kur tik gyveno žmonės masažas žinomas ir naudojamas jau tūkstančius metų, skiriasi tik tradicijos ir naudojami būdai.

Masažas Kinijoje

 Iš senovinių šaltinių žinoma, kad pirmą kartą masažas paminėtas kinų manuskripte „Žmogaus menas“ (2698m prieš mūsų erą). Čia buvo smulkiai aprašyti masažo būdai, jų poveikis. Vėliau buvo nurodytos ligos,kurias galima gydyti masažu.  Kinijoje taip pat buvo įkurtas institutas, kurio studentams, masažas buvo dėstomas kaip privaloma disciplina. Senovės Kinijoje, daugelyje provincijų, buvo įkurtos specialios mokyklos, kuriose buvo ruošiami gydytojai taosse, praktikave akupunktūras, masaža ir gydomąją gimnastiką.

Masažas Indijoje

Indijoje, medicininiuose traktatuose, kurie žinomi kaip „Ajurvedos“ buvo smulkiai aprašyti masažo būdai. Čia masažas buvo taikomas visais gyvenimo atvejais. Net ką tik gimęs kūdikis būdavo pradedamas masažuoti. Indai pirmieji pradėjo naudoti masažą kartu su garų voniomis.

Masažas Egipte

Masažas buvo žinomas ir Egipte. Tai liudija įvairūs papirusai, bareljefai, puošę faraono rūmus. Kasinėjant žinomo karo vado kapą, buvo rastas papirusas, kuriame aprašomas pėdos ir blauzdos masažas. Tuo metu jau buvo žinomas porinis masažas.

Masažas Graikijoje

Graikijoje labai populiarios buvo pirtys, kuriose masažas buvo privaloma procedūra. Tokios scenos vaizduojamos ant išlikusių graikiškų vazų. Herodotas buvo vienas pirmųjų, kuris bandė moksliškai pagrįsti masažo poveikį.

Masažas Romos imperijoje

Romos gydytojai daug ką perėmė iš Graikijos, Kinijos, Japonijos, Indijos, Egipto. Medicinos tėvas Hipokratas buvo masažo, kaip gydymo metodo Europoje, pradininkas. Jo darbuose plačiai aprašyti masažo būdai, jų taikymas įvairių ligų atvejais, organizmo sistemų stimuliavimui. Masažas buvo taikomas kariuomenėje, gladiatorių mokyklose, kaip efektyvi priemonė gydant traumas. Yra išlikusių aprašymų, kad imperatorius Julijus Cezaris versdavo vergą, jį masažuoti, kad išnyktų skausmai.

Masažas velnio pramanai

Žlugus Romos imperijai, masažas kaip gydymo priemonė ilgam išnyko iš Europos tautų gyvenimo. Viduramžiais buvo teigiama, kad rūpintis mirtingo kūno sveikata ir grožiu yra nuodėmė ir „velnio darbas“. Tuo metu masažas klestėjo rytų ir arabų šalyse.

gydytojas ir filosofas Avicena savo darbuose aprašė masažą, jo būdus ir skirstymą. Taikė jį savo praktikoje. Jo idėjos buvo populiarios mažojoje ir vidurinėję Azijoje. Čia taip pat atsirado masažas, kuris buvo atliekamas kojomis.

Po truputį masažas grįžo ir į Europą. xIXa pabaigoje buvo sukurta masažo sistema, kuri žinoma kaip „švediškas masažas“. Daug garsių gydytojų tyrinėjo masažą. Buvo nurodytos indikacijos. Masažo pradeta mokyti ne tik gydytojus, bet ir medicinos seseris. Buvo pagrįsta moksliškai,kad masažas veikia ne tik vietiškai, bet ir refleksiškai, nustatyta, kad vidaus organų ligos sukelia odos ir raumenų tonuso pakitimus. Taip atsirado segmentinio ir jungiamojo audinio masažo sistemos. Susiformavo „klasikinio masažo“ sąvoka, kuri apibūdino masažo būdus, kurie buvo naudojami iki šių naujų sistemų įdiegimo praktikoje. Iki šiol yra tyrinėjamas masažo poveikis žmogaus organizmui, kuriamos naujos masažo sistemos.

Didžiulė masažo įtaka organizmui:

  • palengvina skausmą;
  • skatina organizmo regeneraciją;
  • stiprina imunitetą;
  • gerina kraujo ir limfos apytaką;
  • skatina medžiagų apykaitą;
  • lėtina odos senėjimą;
  • padeda atgauti vidinę pusiausvyrą;

prisilietimo galia

masažas gydo ne tik fiziologinius sutrikimus. Ne mažesnę įtaką turi prisilietimo pojūtis. 1992. Majamio universitete įkurtame Touch Research Institute (TRI atlikti tyrimai parodė kaip prisilietimas įtakoja sveikatą. TRI institutas tyrė kokia įtaką turi masažas sveikatai bet kokiai amžiaus grupei, nuo kūdikių iki pagyvenusių žmonių, ir bet kokiai sveikatos būklei, pradedant nemigos sutrikimais ir baigiant reumatoidiniu artritu. Kiekvienu atveju masažas turėjo skirtingą, bet visada teigiamą poveikį žmogaus sveikatai. TRI instituto požiūriu, vienintelis reikalavimas atliekant masažą – tai pakankamai stiprūs prisilietimai.  Gyd. Field aiškina: „Žinome, kad didžiausią naudą teikia vidutinio stiprumo judesiai, lengvi paglostymai tokio paties teigiamo poveikio neturi.“.

Masažuotojo asmenybė svarbiausia

Didelį poveikį turi ir masažuotojo asmenybė. Jei po masažo jūs jaučiatės atsipalaidavęs, ramus, nėra susierzinimo ar diskomforto jausmo, reiškia galite sėkmingai tęsti masažo kursą.

Kaip dažnai atlikti masažą

Kalbant apie masažo dažnumą, teigiama, kad masažu reiktu mėgautis, kai tik galite. betne visada norai sutampa su galimybėmis. Tačiau jei jums virš 30m, bent kartą per metus reiktų atlikti masažo kursą. Tai padėtų išlaikyti gerą savijautą, sumažintų sveikatos sutrikimų riziką.

Autorė masažuotoja Aistė Leonavičiūtė